Ofšorinis verslas – kas tai yra

Ofšorinis verslas – tai verslas įrengtas specialiomis sąlygomis siekiant įgyti tam tikrą specialų statusą ir gauti mokestinių lengvatų.

Nors techniškai tai yra legali verslo forma, labai dažnai ofšorinė veikla yra pasitelkiama kaip priemonė mokesčių vengimui, pinigų plovimui ar kitai nusikalstamai veiklai.

Tokiu atveju kai įmonė laikosi visų jai numatytų normatyvų ir tinkamai vysto verslą, nieko blogo dėl to nėra.

Šiame straipsnyje pakalbėsime plačiau apie ofšorinį verslą ir tokio tipo įmones.

Kodėl verslininkai renkasi ofšorinio verslo metodą?

ofšorinis verslas

Ne paslaptis, jog verslas visuomet ieškotų metodų kaip būti kuo efektyvesnis. Savo veiklos vykdymas, produktų ar paslaugų savo klientams tiekimas, baigiant tokiomis smulkmenomis kaip atsiskaitymo metodikos ir panašiai.

Tame tarpe įsipaišo ir toks dalykas kaip mokesčių optimizavimas. Taisyklė labai paprasta – kuo mažiau mokesčių verslui, tuo daugiau pelno yra uždirbama. Šiuo aspektu labiausiai ir suklesti ofšorinių įmonių forma.

Skirtingai nei paprastųjų verslo formų atveju, tokią įmonę steigiantis verslininkas ją registruoja ir steigia valstybėje kurioje yra taikomos pelno bei kito tipo mokestinės lengvatos. Nors įmonė ir yra registruojama užsienio valstybėje, ji savo veiklos ten nevykdo.

Tokia procedūra leidžia įgauti ypatingą juridinį statusą motininėje valstybėje, kurioje realiai yra vykdoma įmonės veikla ir išvengti dalies arba kartais net visų tiesioginių mokesčių.

Verslininkai ofšorus renkasi dėl įvairių priežasčių ir tikslų, tačiau ko gero pagrindinė iš jų – sumažinti mokamų mokesčių kiekių.

Juridiniai reikalavimai ofšoriniam verslui

Tokio tipo įmonėje skiriasi tai kaip tvarkomi jos dokumentai, savininkų interesų apsauga ir bankų požiūris, palyginus su įprastinėmis įmonėmis.

Dažniausiai reikalavimai ofšorui skamba maždaug taip:

  • Ofšorinės įmonės savininkas negali būti tos šalies kurioje įmonė bus registruojama pilietybę ar nuolatinis gyventojas
  • Ofšorinis verslas neturi teisės vykdyti veiklos, turėti pajamų ar turto toje šalyje kurioje ji yra registruojama.
  • Ofšoro valdymas, sutartys ir akcininkų susirinkimai privalo vykti toje šalyje kurioje įmonė yra registruojama

Taigi, jeigu asmuo ar asmenys registruoja ofšorą tam tikroje užsienio valstybėje, nors joje ir negali vykdyti verslo, privalo atlikti savo verslo valdymą toje valstybėje.

Tai būtent ir suteikia daugiau galimybių maksimizuoti savo tiesioginį pelną.

Pagrindiniai ofšorinių įmonių privalumai

Iš esmės būtų teisinga teigti, jog ofšorinė įmonė – kiek patrauklesnė savo verslo forma nei kitos. Įprastai įmonės, ypač tos kurios tik pradeda savo veiklą, yra apkraunamos įvairiais mokesčiais, griežtais audito reikalavimais ir t.t.

Ofšorinio verslo būdas užtikrina praktiškai visišką konfidencialumą finansiniu atžvilgiu, todėl verslininkai čia turi daugiau laisvės elgtis su savo pinigais kaip nori.

Pagrindiniai privalumai yra šie:

  • Lengvatinis pelno mokestis – paprastai tokioms įmonėms reikia mokėti mažiau pelno mokesčio, nei ne ofšorinėms įmonėms arba iš viso jo nemokėti. Tai priklauso nuo šalies kurioje užregistruojama tokia įmonė.
  • Palankiau mokėti mokesčius apskritai – kitas dalykas dėl ko ofšorinis verslas yra mėgstamas verslininkų, tai jog yra palankiau mokėti mokesčius apskritai. Tai gali reikšti mažiau dokumentacijos ar formulumų steigiant tokią įmonę ir ją prižiūrinti bei lengvesnius atsiskaitymo būdus.
  • Daugiau privatumo – dar vienas principas dėl ko tokia verslo forma yra patraukli verslininkui, tai, jog vyksta mažiau priežiūros. Dažnai ofšorinė įmonė neprivalo pateikti audito ir kitų dokumentų, turima daugiau laisvės vykdyti veiklą kaip pageidaujama.
  • Nesunku užregistruoti – kadangi čia bus mažiau niuansų su mokesčiais ir veiklos vykdymų, tokią įmonę yra kur kas paprasčiau įregistruoti nei įprastą.

Taigi, vienaip ar kitaip pažiūrėjus, ofšorinė kompanija yra patrauklesnis didesnėmis finansinėmis lengvatomis ir anonimiškumu organizuojant savo įmonės darbą, tuo pat metu išliekant kaip visiškai legali verslo forma.

Keletas pagrindinių ofšorinių įmonių jurisdikcijų

Įprastai ofšoriniai centrai pasaulyje yra skirtomi pagal jų geografinę padėtį, o apskritai visame pasaulyje yra skaičiuojama apie 70 remiantis Tarptautinio valiutos fondo duomenimis.

Pateikiame keletą iš jų:
1.Karibų regionas – Bermudų salos, Panama ir kt. Čia mokesčių ofšorinėms įmonėms mokėti apskritai nereikia arba reikia labai nedidelį kiekį. Patrauklus šis regionas ir tuo, jog vietinės valdžios institucijos nereikalauja audito ar kitų finansinės atskaitomybės rodiklių.
2.Ramiojo vandenyno salos – Vanuatu, Kuko salos, Sent Kitsas ir kt. Šiose valstybėse įregistruotos ofšorinės įmonės dažniausiai yra laikomos kaip esančios nestabilaus statuso su neaiškia ateitimi, tačiau kai kurie verslininkai vistiek yra linkę registruoti čia savo verslus.
3.Viduržemio jūros valstybės – Kipras, Malta, Gibraltaras ir kt. Tai – puikiai investuotojų vertinami ofšoriniai centrai, kur naujoms įmonėms yra taikomi tam tikri reikalavimai. Čia taip pat bus būtina mokėti ir nedidelius mokesčius.
4.JAV – taip, net ir JAV yra įmanoma registruoti savo ofšorines įmones. Dauguma valstijų į jas žiūri kaip į papildomų finansų šaltinį, todėl mielai priima čia savo verslą norinčius registruoti verslininkus. Tiesa, būtina atkreipti dėmesį į mokestines sąlygas būtent toje valstijoje kurioje ruošiamasi registruoti verslą.
5. Žemyninė Europa – kai kurie ofšorus renkasi registruoti ir tiesiogiai Europoje. Vengrija, Šveicarija, Lichtenšteinas – tik keletas pagrindinių valstybių. Šios teritorijos labiausiai tinka tiems kurie nori paslėpti savo ofšoro statusą, tam, kad neatbaidyti potencialių investuotojų. Tiesa, čia bus ir daugiau mokesčių.

Kokias ofšorinės įmonės teritorijas renkasi Lietuvos verslininkai?

Kaip rodo naujausi duomenys, mūsų šalies verslininkai toli į teritorijas nesižvalgo. Dažniausiai kaip pirminė tarpinė šalis yra pasirenkama Estija ar Latvija, teritorijose kur galioja palankios tarptautinės sutartys pasirašytos tarp šių valstybių.

Vėliau sukauptas pelnas yra siunčiamas į kitus ofšorinius centrus, taip apeinant papildomus mokesčius.

Pabaigai

Aptarėme ofšorinio verslo principą. Iš tiesų ši veikla yra visiškai legali ir priimtina, nors ne visada mėgstama vietinės šalies institucijų. Tokio tipo verslas padeda generuoti daugiau pelno ir mokėti mažiau mokesčių valstybei.